WORDPRESS – Özel Alan Kullanımı

WordPress için olmazsa olmaz, vazgeçilmezim özelliklerinden birisidir “Özel Alanlar” yada “Custom Fields“. Ne işe yarar bu özel alanlar kısaca bahsedeyim.

Özel alanlar, mevcut wordpress blogunuza adından da anlaşılacağı üzere size özel kısımlar ekleyebilmenize, wp blogunuzu özelleştirmenize yarar.

Hemen bir örnek vereyim. Diyelim ki her yazınıza ait bir görsel ekliyorsunuz. Bu görseli de başlığın altında göstermek istiyorsunuz. İşte bu noktada özel alanlardan yararlanarak bu işlemi kolayca hallediyoruz.

Bir başka örnek bir video blogunuz var veya ara ara blogunuzda video paylaşıyorsunuz. İşte bu videoları player kodları ile her seferinde girmek yerine, yazılara özel alan ekleyip, videonun sadece linkini giriyorsunuz ve arka planda player kodlarını ekliyorsunuz. Bir sebepten ötürü player kodlarını mı değiştireceksiniz, sadece tek bir kısmı değiştirmeniz yetiyor.

Şimdi de kullanımından bahsedelim. Hemen yeni yazı ekle veya yazı düzenleye geliyoruz. Sağ üst kısımdaki “Ekran Tercihleri” seçiminden menümüzü açıyoruz ve özel alanları göstermeye başlıyoruz.

ozel alan 1

Bu özelliği aktif hale getirince alt kısma böyle bir alan gelecektir.

ozel alan 2

Bu kısımdan “Yeni Girin” linkine basarak yeni bir özel alan oluşturuyoruz.

Mesela ben yazılarımın içine resim eklemek istiyorum. Özel alan adı olarak “resim” girdim.

Özel alanı girdikten sonra değer kısmına da resim urlsini yazıyorum. Örneğin “https://blog.betabilisim.net/wp-content/uploads/2015/02/ozel-alan-2.png

Daha sonra yazıyı kaydediyoruz. İşlem tamam özel alanı ekledik ve değerini de yazdırdık.

Fakat bu özel alanı temamıza da ekleyerek sitemizde göstermemiz gerekli.

Onun için Görünüm -> Düzenleyici kısmına geliyoruz. single.php dosyasını açıyoruz. Eğer resmi ana sayfada da çıkartmak istiyorsanız isteğinize göre index.php, archive.php gibi farklı dosyaları da açabilirsiniz.

Temamıza eklememiz gereken kod aynen şu şekilde.

Bu kodu eklediğiniz taktirde sitenizde o kısımda değer alanına girdiğiniz veri çıkacaktır.

Biz az önce resim göstermek için resmin direk adresini girdik ve şuan ekrana resim adresi yazılıyor. Bu kodu şimdi düzeltelim ve resmin çıkmasını sağlayalım.

Kullanacağımız kodu şu şekle getiriyoruz.

İşlem tamam img tagını da eklediğimize göre resim sitemizde çıkıyor artık.

Temel mantık bu şekilde. Bu mantıktan yola çıkarak wp bloglarınızı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Eklenme:
1 Şubat 2015
Okunma:
1.321
Puan Ver
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Toplam Oy: 1 - Ortalama:5,00

Bir cevap yazın