PHP’ye Nasıl Başlanır ? Nasıl Programlama Öğrenmeliyim ?

Bugün ki ilk gerçek yazımızda sizlere bu programlama denen merete nasıl başlamalı, en kolay ne şekilde öğrenmeli, algoritma vs kavramlarından kabaca bahsedeceğim. İlerleyen zamanlarda da bu yazıdan yola çıkarak fırsat bulabilirsem bu konuyu yazı dizisine dönüştüreceğim.

Öncelikle şunla başlayalım programlama keyfi bir şey değildir. Her şey gibi bu da ihtiyaçtan doğmuştur. Programlama öğrenebilmek için size bir amaç gereklidir.

Örneğin alttaki komut 2 sayıyı toplar ve ekrana yazar.

[php]<?php
$a = 30; $b = 1;
$topla = $a + $b;
echo $topla;
?>[/php]

Fakat bunu bilmek size ne getirir ? Yani bir müşteri gelir ve size bana 2 sayıyı toplayan php kodu tasarla der mi ? Elbette demez. Bunlar temel şeylerdir. Bunları bilmek ile yol katedemezsiniz. Öncelikle size basit bir proje lazım. Basit bir proje sayesinde bu tür şeyleri hızlı şekilde öğrenir ve uygularsınız.

Ben liseden mezun olunca alfa yayınlarına ait giriş ve uzman seviyesinde 2 kitap aldım. Daha sonra r10 da vs php başlangıç makalelerini okudum. Örnekleri uyguladım. Fakat bu süre sonunda sadece 2 sayıyı toplamayı öğrendim. Üniversitede 1. sınıfta 2 dönem programlama gördük. 2 dönemde ff ile kaldım. Tabi bu arada php ile ilgili bir kaç şey okuyorum fakat sayı toplamayı bildiğim halde hala hiç bir işlem yapamıyordum.

Bir gün bir yazılımcı tarafından dolandırılınca parasız kaldım ve r10 dan ilk php bot işimi aldım. Fakat o saate kadar ne bir uygulama yaptım ne de bir yazılım geliştirdim.

Yumurta kapıya dayanmayınca bizde pek değişim olmaz ya aynen o hesap. 1-2 gece sabahlara kadar araştırdım. PHP ile veri çekme, gelen veriyi explode etme, curl, file_put_contents vs vs öğrendim. Bunların hepsini de google da araya araya buldum. Yani size tavsiyem o ki bir amaç edinin kendinize.

Mesela ilk başlayacaklara tavsiye olarak ziyaretçi defteri yapmaları söylenir. Bu çok mantıklı bir uygulamadır.

Ziyaretçi defteri ile siz öncelikle html/form mantığını öğrenirsiniz. Inputlar nasıl yazılır, input tipleri nelerdir, veri nasıl post edilir, post edilen veri php kısmında nasıl okunur vs vs.

Daha sonra gelen veriyi php ile işleme sokup, sonucunda veri tabanına işlersiniz.

HTML – PHP – SQL üçlüsüne böylece adım atmış olursunuz.

Size tavsiyem öncelikle bir form oluşturun. Bu form ile verileri post etmeyi, post edilen verileri okumayı, okuduğunuz veriler üzerinde işlemler yaparak veri tabanına işlemeyi öğrenin.

Bunları yaparken zaten bir yandan algoritma dediğimiz temel programlama mantığını oturtacaksınız. Algoritma aslında kodlama işleminden önce tasarlanmalı ama şimdilik kavrayın sonrasında tasarlarsınız 🙂

Benim php ye girişim hemen hemen bu şekilde oldu. 2009’dan beri aktif olarak ilgileniyorum fakat bilgim bana göre hala Junior seviyesinde. Üst seviye programlama bilgim olmamasına rağmen şuanda tüm ihtiyaçlarımı sorunsuz karşılayabiliyorum. Matematiğe yatkınlığınız da varsa zaten çok çok daha kolay kavrarsınız.

Bu konu ile ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar.

Yeni başlayacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin.

Bir cevap yazın