Otomatik Site Yedeğini Almak ve Yüklemek

Merhaba arkadaşlar, bu konuda sizlere uzun zamandır kendi websitelerim için kullandığım, bir o kadar pratik ve bir o kadar güvenli bir yedek alma yönteminden bahsedeceğim.

Bu yöntem biraz karmaşık gibi görünse de eğer cpanel veya directadmin gibi kullanışlı, popüler bir paneliniz yoksa taşıma işlemlerinizde sorun yaşamamanız için bence en ideal yöntem. Hele ki panelsiz sunucu kullanan arkadaşlar varsa aranızda onlar için biçilmiş kaftan.

3 adımda tüm işlemleri tamamlayacağız 🙂

Adımlar

  1. SQL yedeğini oluşturmak
  2. SQL + FTP yedeğini rar yapmak
  3. Bu yedeği yandex disk hesabımıza yüklemek

DİKKAT : Paylaşımlı bir hosting kullanmadığınızı, en az vps-vds düzeyinde sunucu sahibi olduğunuzu varsayıyorum. Buradan sonraki adımları eğer ssh root yetkiniz yoksa yapamayabilirsiniz. Ek olarak php.ini de exec, shell_exec komutları kullanılmasına izin verilmiş olmalı.

/home dizininde yedek isimli bir klasör açtım ve anlatımlarda yedekleri hep bu dizine aldırarak buradan işlem yapacağım ona dikkat edin.

1. Adım : SQL yedeğini oluşturmak

Daha önce buradaki yazıda sizlere ssh üzerinden mysqldump ile sql yedeği alma işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğini açıklamıştım. İlk adımda bu bilgilerden yararlanarak sql yedeğimizi alıyoruz.

Eklenme:
9 Şubat 2015
Okunma:
217
Puan Ver
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Bir cevap yazın