Cron Job Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Cronjob, anlam olarak zamanlanmış dosyaların sunucu tarafından düzenli, saati saatine çalıştırılmasıdır. Çoğu panelde bu işlem için ayrılmış özel kısımlar vardır. Bu alanlara gerekli bilgileri girdikten sonra sistem onu siz aksini belirtinceye kadar zamanı geldikçe çalıştırır.

En yaygın olarak otomatik bot diye tabir ettiğimiz, sitelerimize içerik eklemede, düzenli veri toplamada veya otomatik sistem bakımlarında kullanılır.

Bir kaç resimli örnek ile konuyu pekiştirelim.

Alt resimde yer alan görsel cpanel için klasik bir cronjob ekleme alanıdır.

cron-job

minute, hour, day, month, weekday, command gibi doldurulması zorunlu olan 6 kısımdan oluşur. Command alanı hariç diğer kısımlara az çok ne girilmesi gerekiği az çok bellidir gibidir.

Alttaki resimde görünen cronjob bize şunu anlatıyor, “verdiğim dosyayı haftanın her günü, her ay, her gün, saat 2 ve 22 de, 10. dakikada çalıştır

cron-job-2

Resim de görüldüğü üzere bazı alanlarda * simgesini kullandık. * simgesi cronjob da her demektir diyebiliriz. Mesela bir ayın her gününde botu çalıştırmak istiyorsak, tek tek günleri girmek yerine o alana sadece * yazmamız yeterlidir.

Birde */2 gibi bir kullanım vardır. Bunun manası da her 2 de bir çalıştır. Mesela bir botumuz var ve bunu her 20 dakikada bir çalıştırmak istiyorsak, dakika kısmına */20 yazmamız yeterli olacaktır.

command satırı için kullanılan kod “php /dosyaygidentamyol/public_html/dosya.php” bunun yanısıra php yerine wget ve lynx gibi komutlarda kullanılabilir fakat, gördüğüm kadarıyla en stabil çalışanı php.

Eğer dizininize giden tam yolu bilmiyorsanız en kolay yolu sitenize bir php dosyası göndermektir. php dosyasının içerisine,

yazıp adres satırından çalıştırırsanız, gelen sayfa içerisinde DOCUMENT_ROOT satırının karşısında tam yol adresinizi görebilirsiniz.

Tam yol kullanmak oldukça dikkat edilmesi gereken bir husus. Eğer root yetkisi ile php dosyalarını çalıştırıyorsanız tam yol kullanmamanız durumunda bazı hatalar alabilirsiniz. include edilecek dosyaların bulunamaması, resimlerin yanlış dizinlere kayıt edilmesi gibi.

Root yetkisine sahip arkadaşlar cron işlemleri için ssh üzerinden crontab -e yazarak vi editör ile düzenleme yapabilirler. Genelde panelsiz sunucu kullandığım için bu daha basit oluyor benim açımdan. Tüm cronları tek dosyada görüp hızlı şekilde düzenleme yapılabiliyor. Zaten tüm cron görevleri dosya dizininde /var/spool/cron adresinde tutuluyor oradan da düzenleyebilirsiniz.

Eklenme:
19 Şubat 2015
Okunma:
684
Puan Ver
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Bir cevap yazın