PHP ile Kargo Takip Sistemi

Bu yazıda sizlere e-ticaret siteleriniz için yapılan kargo gönderilerinin takibi için ufak bir php kod parçası vereceğim. Bu işlemdeki mantık kargonunun şuanda nerede olduğundan ziyade tesliminin yapılıp yapılmadığı olacak.

Yani bir kargo gönderisi yaptınız sipariş durumu kargolandı olarak girildi. Bu noktada teslim edilip edilmediğini tek tek kargolara girip bakmak yerine bu kodlar ile tek ekrandan görebilirsiniz.

Ben bu işi e-ticaret sitemde müşterilere kargolarının teslim edildiği mailini göndermek için kullanıyordum. Sizler için de derlemek istedim.

Baştan belirtmem gerek ki her kargo firmasında sorunsuz çalışmıyor maalesef. Örneğin ptt kargoda hiç çalışmıyor 🙂 Bunun sebebi ptt kargo her sorgulamada captcha soruyor.

Fonksiyonumuzu yazmaya başlayalım. Ben cURL kullandım siz isterseniz alternatif olarak file_get_contents de kullanabilirsiniz.

Örneği bu linkten test edebilirsiniz. Kaynak kodlarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Not: Henüz sürat krago için fonksiyonu yazamadım yakın zamanda sürat ve ups için de gerekli güncellemeyi yaparım.

Güncelleme: 30.10.2019
Sürat kargo eklendi
Ups kargo eklendi

Eklenme:
30 Ekim 2019
Okunma:
1.240
Puan Ver
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Toplam Oy: 4 - Ortalama:4,75

2 Yorum

 • mehmet

  13 Nisan 2020

  Merhaba,
  Öncellikle ellerine sağlık üstadım çok güzel bir paylaşım olmuş
  Kargo verilerinden teslim edildi veya edilmedi olarak çekiyor büyük ihtimal verileri bunun haricinde veri çekebilir miyiz.
  Örn: şubede, transfer sürecinde, aktarımda, gibi.
  geri dönüş yaparsanız sevinirim.

  Cevapla
  • Hakan

   24 Nisan 2020

   Çok detay gerekli bu işlem için. Her kargo firması için tek tek durumlar kontrol edilip, ekrana getirilmeli. Fırsat bulursam bakarım fakat tüm kargo firmalarına ait durumlar gerekli.

   Cevapla

Bir cevap yazın